Vyberte stránku

scan-article

Historická budova Škodova paláce v centru Prahy by v následujících letech měla doznat výrazné proměny. Majitel, kterým je společnost Škodův palác (dříve Copa Retail), si proto najal významnou českou architektku Evu Jiřičnou. Ta má za úkol navrhnout, jak ze sídla úředníků pražského magistrátu vytvořit moderní administrativní a případně také obchodní budovu.

„Škodův palác může být klíčovou nemovitostí v samotném centru Prahy, ale to vyžaduje detailní analýzu celkového potenciálu objektu. Na Národní třídě a v jejím okolí došlo k významnému rozvoji lokality a jako vlastníci musíme zvážit všechny možné alternativy budoucnosti paláce. Projekty tohoto rozsahu vyžadují plánování s dostatečným předstihem,“ řekla HN Abigail Schaeffer, členka představenstva skupiny Guyana Holding, vlastníka firmy Škodův palác.

Do roku 2028 se společnost nemusí zabývat otázkou nájemníků. Do té doby má podepsanou smlouvu s pražským magistrátem. Další osud administrativní budovy z konce 20. let minulého století však zůstává nejasný. Podle primátorky Adriany Krnáčové (ANO) si město chce postavit nové moderní sídlo a do něj po roce 2028 přemístit všechny své úředníky, mimo jiné i ty ze Škodova paláce.

O tom, kdy odstartuje samotná proměna Škodova paláce, je podle Schaeffer zatím předčasné mluvit. Plány společnosti však nijak neovlivní chod úřadu.

Nejasný zatím zůstává také rozsah změn. Ten vyplyne právě z návrhu architektky Evy Jiřičné. Na ní je nyní navrhnout varianty, jak by se mohla budova v následujících letech proměnit. Společnost Škodův palác si pak vybere, jakou konkrétní cestou se vydá. Budovu chce však nadále využívat ke komerčním účelům.

„Jsme na začátku. Musíme celou budovu analyzovat, podívat se na její jednotlivé části a podle toho se rozhodovat, co zachovat, co změnit a proč to změnit. Hlavně se ale musíme zamyslet nad tím, jak bude vypadat život za dvacet třicet let,“ popisuje Jiřičná.

Pro významnou českou architektku se nejedná o první projekt proměny historické budovy. Zkušenosti má v tomto ohledu z Londýna, kde se podílela například na přestavbě interiéru neoklasicistního paláce Somerset. Právě tento projekt by mohl být vzorem pro budoucí proměnu Škodova paláce. Architekti při něm kladli důraz jak na historii, tak na přestavbu interiérů podle současných moderních požadavků.

Škodův palác podle Jiřičné dodnes zůstává ukázkou prvotřídně provozně navržené budovy. Cílem majitele je, aby téměř 90 let stará budova dokázala i v 21. století nadále konkurovat nejmodernějším administrativním stavbám.

Kromě interiéru by podle architektky mohla doznat změny například vnější podoba budovy. „Smutný je dnes především parter domu. Myslím si, že přízemí by mělo vypadat jinak. Otevřít se lidem,“ říká Jiřičná s tím, že by na místě mohly vzniknout například prostory pro obchody a kavárny. Vnitřek budovy by zase podle ní do budoucna nemusel být rozdělen na množství malých kancelářských buněk. Klíčovou roli bude hrát jednání s památkáři. Zda bude Škodův palác schopen do budoucna konkurovat moderním administrativním kancelářím, podle odborníků nezáleží pouze na proměně interiérů a zavádění nových technologií. „Pro Škodův palác bude zcela klíčové zajistit budoucím nájemníkům parkovací místa. Ta budou mít zásadní vliv, co se týče zájmu ze strany nájemníků,“ říká vedoucí oddělení kancelářských nemovitostí poradenské společnosti JLL Tibor Ovečka.

Jiřičná v tomto ohledu zastává opačný názor. Jelikož se palác nachází v centru města u stanice metra, bude podle ní atraktivní i bez parkovacích míst.

autor: Adam Váchal

publikováno v Hospodářských novinách 18.10.2016