Vyberte stránku

Agentura STEM/MARK se pravidelně zabývá tím, jak žijí lidé v různých lokalitách Česka, jaké problémy řeší a co naopak vede ke spokojenému životu. Praha má za sebou polovinu volebního období svého vedení, proto se STEM/MARK Pražanů zeptal, co se za tu dobu současným představitelům města podařilo, a co by měli do konce volebního období ještě stihnout vyřešit.

Hlavní město vedlo několik let spor o nájemné v budově, kde sídlí část pražského magistrátu, ve Škodově paláci. Magistrát považoval nájemné za příliš vysoké a smlouvu uzavřenou za primátora Béma za nevýhodnou pro město. Tento týden se podařilo dosáhnout dohody s vlastníkem Škodova paláce, což podle agentury oceňuje 28 procent Pražanů.

Nová smlouva znormalizovala obchodní vztah mezi oběma stranami a změnila poměrně nestandardní smlouvu na vyváženou dohodu lépe chránící práva obou stran. Jako hlavní výhodu dohody vnímají respondenti podstatné snížení nájemného (42 procent) a ukončení soudních sporů a s tím souvisejících ztrát (30 procent). Situace je vnímána jako prospěšná pro obě strany.

Zlevnění městské hromadné dopravy a její dobré fungování pak chválí každý pátý obyvatel města. Pražany těší udržovaná zeleň ve městě, zlepšování situace v dopravě, ať už opravami stávajících komunikací či budováním nové infrastruktury, a čistější ulice. Lidé si všímají také poměrně nízké kriminality, boje s hernami, budování sportovišť, hřišť, cyklostezek či zavádění digitálních displejů na zastávkách MHD.

Výzkumu agentury uskutečněného prostřednictvím telefonického dotazování se zúčastnilo 401 osob reprezentujících obyvatele Prahy ve věku od 18 let.

 

Zdroj: Parlamentní listy

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Krnacova-boduje-Tretina-Prazanu-ocenila-dohodu-se-Skodovym-palacem-439848